AK Parti, İstanbul'da Güçlü Bir Yerel Seçim Stratejisi İzliyor

AK Parti'nin yerel seçim stratejisinde yeni bir iddia ortaya çıktı. İstanbul'da yoğun Karadenizli seçmen kitlesi bulunması nedeniyle, partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Trabzonlu adaylar üzerinde durduğu belirtiliyor.

AK Parti, İstanbul'da Güçlü Bir Yerel Seçim Stratejisi İzliyor
Gündem
08-12-2023 12:16

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in isimlerinin bu çerçevede gündeme alındığı iddia ediliyor.

"Yeniden İstanbul" sloganıyla yerel seçimlere hazırlanan AK Parti'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na karşı 2 Trabzonlu adayı listeye dahil ettiği ifade ediliyor. Parti içinde yapılan değerlendirmelerde, İstanbul'da yaşayan Karadenizli seçmenin sayısının fazla olması nedeniyle bu aday tercihinin stratejik bir hamle olduğu düşünülüyor.

Parti kulislerine yansıyan bilgilere göre, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in adları, Trabzonlu olmaları ve belediye hizmetleriyle öne çıkmaları nedeniyle öne çıkıyor. Ancak, partide adaylık için belediye başkanı kökenli mi, yoksa daha önceki bakanlık görevleriyle tanınan isimlerden biri mi tercih edileceği konusunda henüz net bir karar alınmış değil.

İstanbul'da en fazla Karadenizli seçmenin yaşaması nedeniyle, Trabzonlu aday formülü üzerinde durulduğu ifade ediliyor. Bu durumun, Karadeniz bölgesinden gelen seçmenin adayı daha yakından tanımasını ve desteklemesini sağlamaya yönelik stratejik bir tercih olduğu değerlendiriliyor.

Parti içindeki kaynaklara göre, İstanbul'u kazanmanın, Ankara'ya göre daha kolay olduğu düşünülüyor. 2019'da Ekrem İmamoğlu'nun üzerinde birleşen muhalefet ittifakının, 2024 yerel seçimlerine taşınamamasının avantaj olarak değerlendirildiği ifade ediliyor.

YORUMLAR

Yükleniyor...