Akşener, Asgari Ücret Zammı Önerisini Paylaştı

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında asgari ücretle ilgili önerisini açıkladı.

Akşener, Asgari Ücret Zammı Önerisini Paylaştı
Gündem
06-12-2023 15:38

Akşener, asgari ücrete yılda iki kere zam yapılması gerektiğini belirterek, "İYİ Parti olarak hem çalışanlarımızı, hem de işverenlerimizi gözeten makul asgari ücret talebimiz 2024 yılı ocak ayı için 17 bin lira; temmuz ayı için ise 20 bin 500 liradır" ifadelerini kullandı.

Akşener, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "İYİ Parti olarak, biz kendi hesabımızı yaptık: Öncelikle biz asgari ücretin, ocak ve temmuz aylarında; yılda iki defa belirlenmesi konusunda ısrarlıyız. Asgari ücret tespit edilirken de; mevcut asgari ücretin değil; Türk-İş'in, açlık sınırının, baz alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bize göre; milletimiz için, açlık sınırı altındaki bir ücret, kesinlikle kabul edilemez."

Ayrıca, Akşener, iktidarın manşet enflasyon hedefini esas almanın asgari ücret tespitinde olumlu bir sonuç doğurmadığını vurgulayarak, asgari ücretin gıda enflasyonu esas alınarak belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Akşener, "İktidarın, yüzde 36'lık enflasyon hedefiyle uyumlu, gıda enflasyon tahmini; açlık sınırı tahminimiz ve yüzde 4'lük, asgari bir refah artışını esas aldığımızda; İYİ Parti olarak hem çalışanlarımızı, hem de işverenlerimizi gözeten; makul asgari ücret talebimiz ocak ayı için, 17 bin lira; temmuz ayı için ise, 20 bin 500 liradır" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Yükleniyor...