Asgari Ücret Tespit Komitesi İkinci Toplantısını Gerçekleştirdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşti.

Asgari Ücret Tespit Komitesi İkinci Toplantısını Gerçekleştirdi
Ekonomi
18-12-2023 15:25

Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sunulacak ekonomik verilerin ardından asgari ücretteki artış oranı belirlenecek. İlk kez rakam telaffuz edilecek olan zam oranı, enflasyon üzerinden hesaplanacak ve alt sınır yüzde 40 olarak öne çıkıyor. Refah payı eklemesiyle birlikte bu oran yüzde 50'lere kadar çıkabilir.

Komisyon, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor. İşçi tarafını temsilen Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, işveren tarafını temsilen TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve hükümet tarafını temsilen Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş başkanlık ediyor.

Bakan Vedat Işıkhan, komisyonun açılışında yaptığı konuşmada, sosyal diyalogun önemine vurgu yaparak, asgari ücretin çalışanlara yönelik ücret politikalarının en alt sınırını belirleyen bir araç olduğunu belirtti. Ayrıca, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği sözünü tekrarladı.

Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar ise asgari ücretin belirlenmesinde çalışanların geçim şartlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayarak, asgari ücretin pazarlık ücreti olmadığını, çalışanların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek düzeyde olması gerektiğini ifade etti.

Asgari ücret zammında alt sınırın yüzde 40 olarak belirlenmesi bekleniyor. Eğer bu oran gerçekleşirse, asgari ücret 15 bin 963 lira olacak. Ancak refah payı eklemesiyle birlikte oran yüzde 50'lere kadar çıkabilir. Böylece yüzde 40 zamda asgari ücret 15 bin 963 lira, yüzde 45 zamda 16 bin 533 lira, yüzde 50 zamda ise 17 bin 103 lira olacak. Asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde bir işçi için net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

YORUMLAR

Yükleniyor...