Asgari Ücret Zammı Pazarlığı İçin Kritik Tarih Belli Oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun heyecanla beklenen ilk toplantısının 11 Aralık'ta gerçekleşeceğini açıkladı.

Asgari Ücret Zammı Pazarlığı İçin Kritik Tarih Belli Oldu
Ekonomi
01-12-2023 12:46

Aralık ayının başlamasıyla birlikte, milyonlarca asgari ücretli, 2024 yılında ne kadar maaş alacaklarını merakla beklerken, asgari ücret zammı müzakereleri için tarih netleşti. Bakan Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bu yılki ilk toplantısının 11 Aralık'ta yapılacağını duyurarak önemli bir adım attı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yıl Aralık ayında toplanarak asgari ücreti belirleme sürecini başlatıyor. Bu yıl 4 toplantı gerçekleştirecek olan komisyon, en son kararını en geç 31 Aralık tarihine kadar açıklayacak.

Bu yılki asgari ücret belirleme sürecinde ise bir ilk yaşanacak. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, işveren tarafını temsil eden TİSK ve hükümeti temsil eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yanı sıra, Türk-İş'in bu yıl komisyona 5 asgari ücretliyi de dahil edeceği bildirildi. Bu 5 kişi, komisyonda asgari ücretlilerin karşılaştığı sorunları ve talepleri dile getirecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili yaptığı son açıklamada, "Şu an teknik çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Alt sınırı yok, çalışanlarımızı, işçilerimizi tüm kesimlerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Sosyal diyalog kanallarını geliştirerek, her iki tarafın da maksimum fayda elde edeceği şekilde uzatacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Şu anda asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş olarak belirlenmiş olup, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

YORUMLAR

Yükleniyor...