Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'ye 2,5 Milyar Euro'luk Rekor Yatırım Yapacak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye ziyareti sırasında, bankanın Türkiye'ye yönelik yatırımları ve ekonomik gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'ye 2,5 Milyar Euro'luk Rekor Yatırım Yapacak
Ekonomi
22-11-2023 15:32

Renaud-Basso, Türkiye'ye yapılan yatırımların bu yıl 2,5 milyar euroyu aşmasını beklediklerini belirtti. Türkiye'nin EBRD'nin en fazla yatırım yaptığı ülke olduğunu vurgulayan Renaud-Basso, Türkiye'nin ekonomik politikalarındaki değişiklikleri olumlu bulduğunu ifade etti. Renaud-Basso ayrıca, Türkiye'nin makroekonomik dengesizlik ve yüksek enflasyon konularında endişe duyduklarını, bu nedenle para politikasındaki değişikliklerin enflasyonun düşene kadar sürdürülmesinin önemli olduğunu söyledi.

EBRD Başkanı, Türkiye'deki yatırımlarının yüzde 93'ünün özel sektöre, özellikle şirketlere, imalat sektörüne ve finansal kuruluşlara yapıldığını belirtti. Ayrıca, KOBİ'leri finanse etme, yeşil dönüşümü destekleme ve kadın liderliğindeki işletmeleri teşvik etme konularına önem verdiklerini açıkladı. Renaud-Basso, bankanın yatırımlarının yüzde 50'sinin yeşil dönüşüm projelerine yönlendirildiğini ve özellikle karbon yoğun sektörlerin karbonsuzlaşmasına katkı sağlamak için özel sektörle işbirliği yaptıklarını belirtti.

EBRD'nin Türkiye'deki yatırımlarının önemli bir kısmının yeşil dönüşüm projelerine odaklanması, özellikle çelik ve çimento gibi karbon yoğun sektörlerde sürdürülebilirlik çabalarına katkı sağlama amacını yansıtmaktadır. Renaud-Basso ayrıca, bankanın Türkiye'de deprem bölgesine yönelik 2023 ve 2024 için 1,5 milyar euroluk bir program başlattığını ve bu programın bir kısmının hayata geçirildiğini belirtti.

YORUMLAR

Yükleniyor...