Bakan Koca: Uyuz Vakalarındaki Artış Endişe Verici Değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de görülen uyuz vakalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, bu vakaların endişe yaratacak bir artışa işaret etmediğini belirtti.

Bakan Koca: Uyuz Vakalarındaki Artış Endişe Verici Değil
Gündem
01-11-2023 15:37

Koca, "Uyuz vakalarında endişeye sebep olabilecek bir artış yok. Kısmi bir artış tespit ettik. Çok yakından takip ettiğimiz bir durum. Erken uyarı sistemlerimiz gayet iyi çalışıyor. Bu sayede olağan dışı gelişmelere erken müdahale şansımız oluyor. Uyuz özelinde konuya bakacak olursak, Türkiye genelinde uyuz vakalarında prevalans geçen yıl 2.03 iken, bu yılın ilk dokuz ayında 2.17. Yani geçen yıla göre yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gerçekleşti. Deprem bölgesinde ise bu artış yaklaşık yüzde 13 oranında oldu. Deprem bölgesi için beklenenin altında. Dolayısıyla ciddi bir artış olmadı. Bir salgın durumundan bahsedilmesi söz konusu değil. Son yıllarda özellikle Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerinde artışın biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

Ayrıca, Filistin için sahra hastanesi kurulup kurulmayacağına dair soruya cevap verirken, Gazze için bir gemi hastanesinin hazır beklediğini ve birçok sağlık ekipmanının Filistin'e gönderildiğini açıkladı.

YORUMLAR

Yükleniyor...