Bakan Şimşek: Enflasyonu Artıran KDV ve ÖTV Gibi Vergi Artışları Tekrarlanmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında yaptığı açıklamalarda bu yılki vergi artışlarının bütçeyi düzeltmek amacıyla yapıldığını belirtti.

Bakan Şimşek: Enflasyonu Artıran KDV ve ÖTV Gibi Vergi Artışları Tekrarlanmayacak
Ekonomi
30-11-2023 15:38

Şimşek, KDV ve ÖTV gibi enflasyonu artıran vergi artışlarının bir daha tekrarlanmayacağını vurguladı. Bakan Şimşek, gelecek sene için bu vergi artışlarının sistemden çıkacağını ifade etti.

Açıklamalarının devamında Bakan Şimşek, büyüme, mali disiplin, yapısal reformlar ve enflasyon kontrolü gibi ekonomik hedeflere odaklandıklarını belirtti. Orta Vadeli Program çerçevesinde enflasyonu kontrol altına alarak tek haneye indirmeyi hedeflediklerini söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası rezervlerini güçlendirmeyi amaçladıklarını ve rezervlerin vadesi kısa olan dış borçlara oranını artırmayı planladıklarını açıkladı.

Bakan Şimşek, aynı zamanda kur oynaklığının azaldığını ve Türkiye'nin bu alanda en düşük oynaklığa sahip ülkelerden biri haline geldiğini belirtti. Rezerv artışının ve kur oynaklığının düşüşünün, ekonomiye olan güvenin arttığını ve kaynak girişinin mümkün kıldığını ifade etti.

Bakan Şimşek'in son olarak vergi politikasıyla ilgili yaptığı açıklamada ise yüzde 40'a kadar vergi için yetki alındığını ancak bunun henüz kullanılmasının kesin olmadığını söyledi. Vergi politikasının, liralaşmayı desteklemek ve piyasa koşullarına bağlı olarak belirleneceğini belirtti.

YORUMLAR

Yükleniyor...