"Bakan Şimşek, Yerel Seçim Sonrasında Türkiye'ye Ciddi Para Akışı Artacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'ye yönelik artan yatırımlara dair önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem
24-11-2023 16:47

Bakan Şimşek, yerel seçim sonrasının Türkiye için olumlu bir dönem olacağını belirtti. Yapılan yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin varlıklarına talebin artmasını beklediğini ifade eden Bakan Şimşek, "Yani Türkiye'ye fon akışı ciddi bir şekilde artacak." dedi.

Bakan Şimşek, Bloomberg'e yaptığı özel açıklamalarda, seçim sonrasında Türk lirası varlıklara olan talebin artacağına inandığını vurguladı. Türkiye ekonomisine olumlu etkileri olacak bu artışın, önümüzdeki yıl mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerden sonra daha belirgin hale geleceğini ifade etti.

Ayrıca, Bakan Şimşek, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) 330 baz puanlara gerilediğini belirterek, bu düşüşün Türkiye'ye olan ilginin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Geçmişte 900'e kadar çıkan CDS'nin şu anda 330'lar civarında olduğunu belirten Şimşek, "İlgi olmasa bu çerçevede bir fiyatlama olmaz." şeklinde konuştu.

Faiz kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Şimşek, Merkez Bankası'nın faiz politikasıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Ancak, para politikasında enflasyonun çıpalanması gerektiğini ve bunun kurala dayalı bir şekilde yapılacağını vurguladı.

YORUMLAR

Yükleniyor...