Borusan, Fabrikasını Başka Ülkeye Taşıyacak

Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Borusan, uluslararası rekabetin daha da kısıtlanabileceği endişesiyle Gemlik tesisleriyle ilgili önemli bir karar aldı.

Borusan, Fabrikasını Başka Ülkeye Taşıyacak
Ekonomi
19-12-2023 15:44

Şirket, sınırda karbon düzenlemelerinin etkisiyle fabrikasını başka bir ülkeye taşıma veya satma seçeneklerini değerlendirecek.

Borusan Birleşik Boru Fabrikaları Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından yapılan açıklamada, sınırda karbon düzenlemelerinin uluslararası rekabeti kısıtlayıcı hale getirebileceği beklentisi doğrultusunda, Gemlik tesislerinin taşınması ya da satılmasının değerlendirileceği belirtildi. Ayrıca, şirketin büyük çaplı boru üretimine odaklanmak amacıyla ABD'de Berg Pipe şirketini satın aldığı ve yerel oyuncu olma stratejisinin bu doğrultuda şekillendiği vurgulandı.

Açıklamada, Türkiye ve yakın coğrafyalardaki arz fazlası ve uluslararası pazarlardaki korumacılık politikalarının güçlenmesi gibi faktörlerin, Gemlik Tesisleri'nde büyük çaplı boru üretiminde kullanılan makine ve ekipmanın ABD'deki tesislere taşınmasını gündeme getirdiği ifade edildi. Bu kapsamda, tesisin satılması veya başka bir coğrafyaya taşınması gibi seçeneklerin değerlendirileceği belirtildi.

YORUMLAR

Yükleniyor...