Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizde Hepatit A aşısı üretimine başlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KeyVac Aşı Üretim Merkezi Açılış Töreni'nde önemli bir açıklama yaptı ve "Hepatit A aşısı artık ülkemizde üretilecek" müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizde Hepatit A aşısı üretimine başlanıyor
Gündem
31-10-2023 14:49

Erdoğan, Hepatit A aşısının, Hepatit A virüsünün önlenmesinde kullanılan inaktif bir aşı olduğunu ve Sağlık Bakanlığı tarafından 18 ve 24 aylık çocuklara uygulandığını belirtti. Daha önce yurt dışından temin edilen Hepatit A aşısının artık Türkiye'de üretileceğini duyurarak ülkenin bu alanda dördüncü ülke olacağını söyledi. Bu adımın, yurt dışına bağımlılığı azaltacağını vurguladı.

Erdoğan, ayrıca KeyVac Aşı Üretim Merkezi'nin 29 bin metrekarelik fabrika sahasıyla bu alanda öncü bir rol üstleneceğine dikkat çekti. Türkiye'nin COVID-19 sürecini başarılı bir şekilde yönettiğini ve vatandaşlarına ücretsiz olarak aşı sağladığını ifade ederek, ülkenin ekonomik olarak da güçlendiğini vurguladı. Ayrıca, bu gelişmeyle ileri ve yetişmiş insan kaynağına ulaşacaklarını belirtti ve KeyVac Aşı Üretim Merkezi'nin ülkeye hayırlı olmasını diledi. Cumhuriyetin 100. yılını kutladıkları bu dönemde fabrikanın önemini vurguladı.

YORUMLAR

Yükleniyor...