Dışişleri Bakanlığı'ndan AB Vize Krizi Hakkında Açıklama: Bazı İlerlemeler Kaydedildi

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Türkiye-AB ilişkilerine dair AB Komisyonu ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından hazırlanan Ortak Bildiri'nin, ikili ilişkilerde önemli bir ilk adım olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan AB Vize Krizi Hakkında Açıklama: Bazı İlerlemeler Kaydedildi
Dünya
18-12-2023 16:09

Bozay, AB ile yapılan görüşmelerde vize başvuru süreçlerinin hızlandırılmasına dair bazı ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti.

Bozay, iş insanları, akademisyenler, öğrenciler, sanatçılar ve medya mensupları gibi grupların vize başvurularında kolaylaştırıcı önlemler için AB ve AB üyesi ülkelerle yapılan görüşmelere vurgu yaptı. 2024'te vize başvuru süreçlerinin daha hızlı sonuçlanması beklentisini paylaşan Bozay, bazı yerlerde başvuru ve randevu süreçlerinin 3-4 haftadan 2 haftaya düşürüldüğünü belirtti.

Ayrıca, Bozay, Cumhurbaşkanı'nın Vilnius'taki Avrupa Birliği'yle ilişkilerin canlandırılması çağrısının AB'nin Türkiye'ye yönelik durum tespitine etkili olduğunu ifade etti. Bozay, AB'nin Türkiye'ye yönelik önerileri hayata geçirilmesinin Türkiye-AB ilişkilerinde önemli bir ilk adım olacağını belirterek, tüm AB kurumlarının bu konuda hızla ve somut adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

YORUMLAR

Yükleniyor...