DİSK'ten Asgari Ücret Talebi: Yılda 4 Kez Güncellenmeli

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 11 Aralık'taki ilk toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

DİSK'ten Asgari Ücret Talebi: Yılda 4 Kez Güncellenmeli
Ekonomi
02-12-2023 10:23

Çerkezoğlu, yıllar sonra ilk kez rakam önerisi sunmayacaklarını belirterek, "2024 yılında asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini sorarsanız bir rakam söylemiyoruz. Enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücret yılda dört kez güncellenmeli" dedi.

DİSK Genel Başkanı, Beşiktaş'taki DİSK Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yer almasalar da her yıl asgari ücretin belirlenmesi sürecinde insanca yaşayacak bir ücret için mücadele ettiklerini ifade etti. Bu yıl rakam önerisi sunmayacaklarını vurgulayan Çerkezoğlu, enflasyonun tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücretin yılda dört kez güncellenmesi gerektiğini savundu.

Çerkezoğlu, "Bugün 1 Aralık, zamlı asgari ücreti 1 Şubat'ta alacağız. Bugün söylediğimiz rakamın bu yüksek enflasyon koşullarında 2 ay sonra uçup gideceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle asgari ücret konusunda rakamların peşinde koşmak istemiyoruz.

YORUMLAR

Yükleniyor...