Emeklilere 5 Bin TL İkramiye Detayları Belli Oldu: Kimler Yararlanabilecek, Ödeme Ne Zaman Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılacağını duyurdu.

Emeklilere 5 Bin TL İkramiye Detayları Belli Oldu: Kimler Yararlanabilecek, Ödeme Ne Zaman Yapılacak?
Ekonomi
10-10-2023 14:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılacağını duyurmasının ardından detaylar merak konusu oldu. İşte bu ödemeyle ilgili madde madde ayrıntılar:

  1. Halen çalışmakta olan emekliler, 5 bin liralık ödemenin alıcısı olmayacaklar.
  2. Ödemeler, kasım ayının ilk yarısında emeklilerin banka hesaplarına yatırılmaya başlanacak.
  3. Bu ödeme, toplamda 12,2 milyon emekliyi etkileyecek.
  4. Emeklilerin bu ödeme için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek olmayacak. Ödemeler, tahsis numarasının son rakamına göre belirlenen günlerde hesaplara yatırılacak.
  5. Yeni emekli olmuş kişiler de bu ödemeden yararlanabilecekler. Daha önce başvuru yapmış ve işlemleri süren EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) grubu da 5 bin TL ikramiye hakkına sahip olacak.
  6. Geliri olmayan ve eşten emekli maaşı alanlar, ikramiyenin yüzde 75'ini alacaklar. Emekli veya çalışan olarak eşten maaş alanlar ise yüzde 50'sini alacaklar. Babalarından maaş alanlar ise yüzde 25 oranında bu ödemeyle faydalanacaklar.

Bu ödemelerin bütçeye toplam maliyeti 61 milyar lirayı aşacak ve kasım ayının ilk yarısından itibaren emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Ayrıca, yılbaşında emeklilerin durumu yeniden gözden geçirileceği belirtiliyor ve her türlü fedakarlığın yapılacağı vurgulanıyor.

YORUMLAR

Yükleniyor...