İndirim Yalanına 11 Ayda 92,5 Milyon Lira Ceza Verildi

Ticaret Bakanlığı, indirim vaadiyle vatandaşları kandıran firmalara karşı sert bir mücadele yürütüyor.

İndirim Yalanına 11 Ayda 92,5 Milyon Lira Ceza Verildi
Ekonomi
16-11-2023 14:00

Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu, tüketicileri aldatıcı reklamlarla yanıltan ve haksız ticari faaliyetlerde bulunan şirketlere karşı önemli bir cezai yaptırım uyguladı. 11 ay içinde toplamda 92,5 milyon lira idari para cezası kesildi.

Reklam Kurulu, özellikle "Efsane Kasım" ve "Şahane Cuma" gibi adlarla anılan büyük satış kampanyalarını yakından inceledi. Bu incelemeler sonucunda, tüketicileri aldatan ve gerçekte olduğundan daha fazla indirim yapıyormuş gibi gösteren reklamlarla ilgili olarak 16 dosya üzerinde durdurma cezası ve 2,7 milyon lira idari para cezası kararı alındı.

Toplamda 176 dosyanın görüşüldüğü toplantıda, 153 dosya mevzuata aykırı bulundu ve bu dosyalarla ilgili olarak durdurma cezasıyla birlikte toplamda 16,7 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Ayrıca, mevsimsel değişikliklerle birlikte tüketici sağlığına yönelik dönemsel reklamların arttığı gözlemlendi. Bu kapsamda takviye edici gıdalar ve kozmetik ürünler gibi tüketici ürünlerinin reklamları da incelendi. Kamu sağlığını tehdit eden, mevzuata aykırı ve tüketicileri yanıltan reklamların üzerine de idari yaptırımlar uygulandı.

YORUMLAR

Yükleniyor...