Meclis, Emekliye 5 Bin Lira İkramiye Onayladı! İşte Ödeme Tarihi

TBMM'nin yeni haftasında oldukça yoğun bir ekonomi gündemi bekleniyor. Genel Kurul'da ele alınacak konular arasında çalışmayan emeklilere 5 bin lira ikramiye, bütçe, kentsel dönüşüm ve konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi gibi önemli düzenlemeler bulunuyor.

Meclis, Emekliye 5 Bin Lira İkramiye Onayladı! İşte Ödeme Tarihi
Ekonomi
23-10-2023 14:32

Genel Kurul'da görüşülecek olan Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ikinci bölümünde, emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesi öngörülüyor. Bu ikramiyenin kasım ayının ilk yarısında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Aynı teklif, konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için izin belgesi alınmasını düzenliyor. Bu, turizm sektöründe faaliyet gösterenlere yeni fırsatlar sunabilir.

Plan ve Bütçe Komisyonunda, 12. Kalkınma Planı ve 2024 yılı bütçesi üzerine görüşmeler yapılacak. Bu, ülkenin ekonomik geleceği ve harcamaları hakkında kritik kararların alındığı bir süreçtir.

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, kentsel dönüşümle ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi görüşülecek. Bu teklif, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ve riskli yapı tespiti gibi konuları ele alacak.

Kentsel Dönüşüm Kanunu'na ilişkin teklifte, riskli yapı tespiti için bazı düzenlemeler bulunuyor. Özellikle, riskli yapı tespiti yapılmasının engellenmemesi ve izin alınması gereken durumlarda kapalı kapılar veya alanların açılabilmesine olanak sağlayacak düzenlemeler gündemde.

TBMM'nin bu yoğun gündemi, ekonomi ve konut sektörü ile ilgili önemli değişikliklerin ve düzenlemelerin ele alındığı bir dönemi işaret ediyor. Gelişmeleri yakından takip etmek önemlidir, çünkü bu tür kararlar ülkenin ekonomik geleceğini etkileyebilir.

YORUMLAR

Yükleniyor...