Merkez Bankası, Krediye Erişimi Kolaylaştırmak İçin Yeni Düzenlemeler Getirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL cinsinden nakdi krediler üzerindeki menkul kıymet tesisine ilişkin önemli bir değişiklik yaparak yüzde 30 oranındaki uygulamayı sonlandırdı.

Merkez Bankası, Krediye Erişimi Kolaylaştırmak İçin Yeni Düzenlemeler Getirdi
Ekonomi
27-10-2023 15:46

Türkiye'nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanırken, Şimşek, bu değişikliğin amacının krediye daha kolay ulaşım sağlamak ve Türk Lirası kullanımını özendirmek olduğunu belirtti.

Merkez Bankası'nın bu değişikliği resmi olarak duyurmak için resmi gazetede yayınladığı "Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" kapsamında yer aldı. TCMB, ayrıca makroihtiyati düzenlemeleri hakkında da bir duyuru yayınladı. Bu çerçevede, Türk Lirası cinsinden nakdi krediler üzerinden yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine son verildi. Bu değişiklikle birlikte, menkul kıymet tesisine tabi tutulan kredi türleri harcama mukabili kullandırılmadığı sürece artık bu uygulamaya tabi olmayacak.

Mehmet Şimşek, bu önemli adımla ilgili sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunarak, "Daha etkili bir piyasa ekonomisi için atılan bu sadeleşme adımları, krediye daha kolay ulaşımı ve Türk Lirası kullanımını özendirmeyi amaçlıyor" dedi.

Ayrıca, bankaların reel kesimin çıkardığı menkul değerlere yüzde 30 oranında menkul kıymet tesis uygulamasının sona erdiği bildirildi. Bankaların Türk Lirası ticari kredilere referans olarak kullandığı faiz/kar payı oranına göre menkul kıymet tesis uygulaması da kaldırıldı.

YORUMLAR

Yükleniyor...