Moody's, Türkiye'nin Kredi Notunu 'B3' Olarak Teyit Etti

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3" olarak teyit ederken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirdi.

Moody's, Türkiye'nin Kredi Notunu 'B3' Olarak Teyit Etti
Ekonomi
13-01-2024 11:55

Ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüşün etkili olduğu belirtilerek, enflasyon dinamiklerinin değişmeye başladığına dair işaretler olduğu vurgulandı. Bu durumun, para politikasının güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazandığının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Açıklamada ayrıca, parasal sıkılaştırmanın Türkiye'nin dış dengesizliğini azaltması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini yeniden yapılandırma olasılığını artırarak ülkenin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltabileceği belirtildi. 2024'te Türkiye'nin dış açığındaki azalmanın hızlanması ve yıl toplamında 40 milyar doların altında kalması bekleniyor.

Açıklamada ayrıca, mevcut para politikası duruşunun yerel seçimler sonrasında sürdürülmesi, büyümenin yavaşlaması, enflasyonun düşmesi ve makroekonomik dengesizliklerin azalmasına dair kanıtların görülmesi durumunda ülkenin kredi notunun yükseltilebileceği ifade edildi. Pozitif görünümün dikkate alındığında, kredi notunun düşürülmesinin pek olası görünmediği vurgulandı.

YORUMLAR

Yükleniyor...