TBB Başkanı Çakar: Merkez Bankası, Faiz İndirim Sürecine Geçiş Yapacak

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz artırım sürecini ocak ayında tamamlayacağını ve faiz indirim sürecinin başlayabileceğini belirtti.

TBB Başkanı Çakar: Merkez Bankası, Faiz İndirim Sürecine Geçiş Yapacak
Ekonomi
24-01-2024 15:57

Alpaslan Çakar, Ziraat Bankası'nın İstanbul Finans Merkezi'ndeki bir toplantıda yaptığı açıklamada, ekonomi ve bankacılık sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi. 2022 ve 2023'ün dünya genelinde "enflasyonla mücadele yılları" olduğunu belirten Çakar, küresel ekonomide yavaşlama yaşandığını ve büyümenin sorun olmaya başladığını ifade etti.

Çakar, Türkiye'nin büyüme konusunda her zaman pozitif bir ayrışma gösterdiğini ancak 2023'te büyümenin muhtemelen yüzde 4,5, 2024'te ise yüzde 4 olacağını öngördü. Enflasyon konusunda ise Orta Vadeli Program'ı (OVP) gerçekçi bulduğunu belirterek, bu yıl enflasyonun yüzde 40-45 arasında şekilleneceğini düşündüğünü söyledi. Ancak Çakar, enflasyonun yapışkan olmadan, kalıcı hale gelmeden düşürülmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası'nın faiz artırım sürecinin ocak ayında tamamlanacağı kanaatinde olduğunu ifade eden Çakar, faiz indirim sürecinin ise son çeyrek içerisinde başlayabileceğini öngördü. Alpaslan Çakar, yurt dışından gelen sermaye akımlarıyla birlikte dolar kurunun yıl sonuna kadar 39-40 TL seviyelerini görebileceğini belirtti.

Ekonomik büyümenin iç talep kaynaklı olduğunu ve bunun arzu edilen bir durum olmadığını ifade eden Çakar, seçim sonrası dönemin Türkiye'ye olağanüstü bir fırsat sunduğunu belirterek, doğru reformların yapılması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR

Yükleniyor...