TÜRK-İŞ, Asgari Ücret Pazarlığı İçin Vergi Düzenlemesi Talebinde Bulundu

TÜRK-İŞ, asgari ücret pazarlığı sürecinde işçi kesimini temsil ederek, hükümete ve muhalefete bir mektup gönderdi.

TÜRK-İŞ, Asgari Ücret Pazarlığı İçin Vergi Düzenlemesi Talebinde Bulundu
Gündem
16-12-2023 15:03

Mektupta, ücretlilerin temel giderlerinin vergi matrahından indirimine izin verilmesi ve sosyal yardım kalemlerinin SGK prim matrahına dahil edilmemesi talep edildi. Eğer TÜRK-İŞ'in talepleri kabul edilirse, asgari ücretlilerin vergi yükü hafifleyerek gelirlerinde artış sağlanabileceği belirtildi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Genel Başkan Yardımcısı Pevrul Kavlak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TBMM'deki parti grup başkanvekillerine vergi düzenlemesiyle ilgili mektup gönderdi.

Mektupta, 2022'den itibaren gelir vergisinden istisna tutulan asgari ücret kadar olan tutarın kümülatif vergi matrahına eklenerek adaletsiz bir vergilendirme sistemi oluştuğu ifade edildi. Ayrıca, gelir vergisi tarifesinin güncellenmesi ve ücretlilerin temel giderlerinin vergi matrahından indirilmesi talep edildi.

Mektupta ayrıca, ücretlerin stopaj oranının sabit bir oranla belirlenmesi veya daha düşük oranlara sahip ayrı bir vergi tarifesiyle vergilendirilmesi önerisi de yer aldı. Ücretlilere sağlanan sosyal yardımların SGK prim matrahına dahil edilmemesi ve gelir vergisinden istisna sağlanması gerektiği belirtildi.

YORUMLAR

Yükleniyor...