Türkiye'nin Penaltı Tartışmalarında Hakem Yorumları Netleşti

Fatih Karagümrük'ün Fenerbahçe ile oynadığı maçta yaşanan penaltı beklenen pozisyonla ilgili beIN Sports'un hakem yorumcularının ortak görüşüne göre, Fenerbahçe'nin stoperi Samet Akaydin'in topa eliyle müdahale ettiği ve bu hareketin kesinlikle penaltı olması gerektiği yönündeydi.

Türkiye'nin Penaltı Tartışmalarında Hakem Yorumları Netleşti
Spor
27-11-2023 15:02

Maçın 13. haftasında Fenerbahçe, evinde Fatih Karagümrük'ü 2-1 mağlup etmişti.

Eski yardımcı hakem Bahattin Duran, pozisyonu değerlendirirken, "Güven, topu ortalıyor. O sırada kaleci Livakovic ve Samet, aynı topa kayarak geliyorlar. Samet, sağ kolunu dirseğinden kırıp yukarı doğru kaldırıyor. Önce kararımı söyleyeyim; bu pozisyon, benim için net bir penaltı." ifadelerini kullanarak UEFA'nın eğitim paketinde bu tür pozisyonların hakemler tarafından penaltı olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Eski hakem Bülent Yıldırım da pozisyonun penaltı olduğunu belirterek, "Çok fazla teknik detayda boğulmaya gerek yok. Kolun yana doğru genişletilmesi, yukarı doğru genişletilmesi, öne doğru genişletilmesi; bunların tamamı doğal olmayan hadiseler." dedi.

Diğer eski hakem Deniz Çoban da, "Bu, vücudun doğal aksiyonunun bir sonucu değil. Kol, vücuttan açılmıştır. Doğal bir aksiyon değildir. Yüzünü kapatmak için yapılmış refleks bir hareket değildir." diyerek pozisyonun net bir penaltı olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

Yükleniyor...