Yeni Asgari Ücretle Birçok Alanı Etkileyecek Değişiklikler Geliyor

İşsizlik ödeneğinde meydana gelen değişiklikle birlikte, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları temel alınarak hesaplanan ödeme miktarı artacak.

Yeni Asgari Ücretle Birçok Alanı Etkileyecek Değişiklikler Geliyor
Ekonomi
21-12-2023 14:20

 

Yeni asgari ücretin etkisiyle, işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80'i olarak revize edilecek. Bu nedenle, işsizlik ödeneğine hak kazanan kişilerin alacakları tutar yeni asgari ücretle paralel olarak artacak.

Asgari ücretle çalışanlar için kıdem tazminatı da yeni asgari ücret artışıyla orantılı olarak yükselecek. Bir yıllık çalışmanın ardından brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı alacak olan çalışanlar, yapılan zam oranıyla birlikte daha yüksek bir tutara hak kazanacaklar.

Stajyer öğrencilere ödenen staj ücreti de yeni asgari ücretle birlikte artacak. İşletmeler, lise ve üniversite öğrencilerine sağladıkları staj imkanları için ödedikleri ücretleri, yeni asgari ücret düzeyine uygun olarak güncelleyecekler.

Ayrıca, yeni asgari ücretin GSS primlerini etkilemesiyle birlikte, hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için ödenecek olan prim miktarı da brüt asgari ücretin yüzde 3'üne denk gelen tutar kadar artacak.

YORUMLAR

Yükleniyor...