Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan'dan Asgari Ücret Hakkında Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplantıda bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe sunumunu yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan'dan Asgari Ücret Hakkında Açıklama
Ekonomi
02-11-2023 15:19

Asgari ücret zammıyla ilgili de konuşan Bakan Işıkhan, "Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyorum." dedi.

Işıkhan, geçen dönemde asgari ücretin işçi ve işveren kesiminin oy birliğiyle net 11 bin 402 liraya yükseltildiğini belirtti. Ayrıca, 2024 yılı asgari ücretini belirlemek üzere Aralık ayı başında komisyonun tekrar toplanacağını açıkladı.

Bakan Işıkhan, vergi istisnasıyla ilgili de bilgi vererek, asgari ücret artışlarının tüm çalışanlar için vergi istisnası tutarının artışı anlamına geldiğini ifade etti. 2024 yılında 595,1 milyar lira vergi istisnası öngörüldüğünü belirtti.

Kamu çalışanlarının maaş artışlarına da değinen Bakan Işıkhan, 2024 yılı için yüzde 15 + yüzde 10, 2025 yılı için yüzde 6 + yüzde 5 oranında artış yapılacağını açıkladı. Ayrıca, maaş artışlarının enflasyonun altında kalması durumunda enflasyon farkının da verilmeye devam edeceğini söyledi.

Bakan, 3600 ek gösterge düzenlemesinin kamu çalışanlarına sağladığı avantajlara da değindi. Bununla birlikte, birinci dereceye yükselen devlet memurları için 3600 ek gösterge düzenlemesini hayata geçireceklerini açıkladı.

Ayrıca, "Hane Bazlı İstihdam Destek Sistemi"ni hayata geçireceklerini belirten Bakan Işıkhan, mesleki yeterlilik sistemini güçlendirdiklerini ve ulusal meslek standardı sayısını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Son olarak, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine de değinen Bakan Işıkhan, EYT'lilerin bir kısmının emekli olduktan sonra çalışmaya devam ettiğini ve yaklaşık 2 milyon kişinin bu düzenlemeden faydalandığını belirtti.

Bakan Işıkhan, bakanlığının 2024 yılı toplam bütçe teklifinin 625 milyar 780 milyon 424 bin lira olduğunu açıkladı.

YORUMLAR

Yükleniyor...