Kasımda Açlık ve Yoksulluk Sınırları Zirve Yaptı

Türk-İş'in Kasım ayı araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 14 bin 25 liraya ulaştı.

Kasımda Açlık ve Yoksulluk Sınırları Zirve Yaptı
Ekonomi
28-11-2023 15:20

Yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 liraya çıkarken, bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 18 bin 239 liraya yükseldi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından bugün açıklanan verilere göre, Ankara'da yaşayan bir ailenin temel gıda harcamalarının yanı sıra giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer zorunlu harcamaları içeren yoksulluk sınırı önemli ölçüde arttı.

Araştırmaya göre, süt fiyatları bir önceki aya göre yüzde 8,5 artarak litre başına 34,5 liraya yükseldi. Peynir ve yoğurt fiyatları ise sabit kaldı. Kasım ayında dana kıyma ortalama 331 liradan, dana kuşbaşı ise ortalama 356 liradan satışa sunuldu. Tavuk fiyatları kilogram başına ortalama 69 lira seviyesinde gerçekleşirken, yumurta fiyatları bir önceki aya göre düşüşle ortalama 3,77 liraya geriledi.

Kuru baklagiller kategorisindeki en dikkat çekici artış nohudun kilogram fiyatında yaşandı; nohut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 21 artarak kilogram başına 85 liraya çıktı. Ayrıca, sebzeler arasında karnabahar ve köy biberinde önemli fiyat düşüşleri gözlendi. Örneğin, köy biberi kilogram başına ortalama 35 liradan 20 liraya gerilerken, karnabaharın kilogram fiyatı 37,5 liradan 20 liraya düştü. Tereyağı fiyatları da bu ay yüzde 6 arttı.

Ankara'da 200 gram ekmek fiyatının 7 lira olduğu belirtilirken, dört kişilik bir ailenin aylık sadece ekmek masrafının 735 lira olduğu ifade edildi. Bu verilerle birlikte Türk-İş'in Kasım ayı araştırması, ekonomik zorlukların giderek arttığını gösteriyor.

YORUMLAR

Yükleniyor...