Memur ve Emekli Aylıklarında Yüzde 50 Oranında Artış Öngörülüyor

Milyonlarca memur ve emekli, 2023 yılında maaşlarına yapılacak olan zam miktarını merakla bekliyor.

Memur ve Emekli Aylıklarında Yüzde 50 Oranında Artış Öngörülüyor
Ekonomi
20-12-2023 15:36

Zam oranının belirlenmesinde kritik bir rol oynayan enflasyon, 2023 Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık süreci kapsayan rakamlarla birlikte değerlendiriliyor. Toplu sözleşme ile alınan zam oranı, enflasyon oranıyla birleştirilerek memur ve emeklilerin zam miktarı ortaya çıkacak. Şu anki hesaplamalara göre, enflasyon üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda memur ve emeklilere yaklaşık yüzde 50 oranında bir zam yapılması bekleniyor.

Kasım ayında açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte, Temmuzdan itibaren geçerli olan 5 aylık enflasyon farkı yüzde 33,64 oldu. Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte, 6 aylık enflasyon farkının yüzde 38 civarında olması bekleniyor. Bu verilerle birlikte, toplu sözleşme zammı eklenerek memur ve emekli zammının yüzde 47'ye çıkması öngörülüyor. Refah payının eklenmesiyle bu oranın yüzde 50'ye çıkması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarına göre, memur zammı aynı zamanda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam için bir referans olacak. Yılmaz, memur ve emeklilere yüzde 50 civarında bir artış öngördüklerini belirtti.

YORUMLAR

Yükleniyor...