Otomobil Devi Daihatsu, Sevkiyatların Ardından Üretimi Durduruyor

Osaka merkezli Japon otomobil üreticisi Daihatsu, daha önce yurt içi ve yurt dışı sevkiyatlarını durdurduktan sonra şimdi de modellerinde tespit edilen hatalı güvenlik kalite testleri sonucunda Japonya'daki fabrikasında üretimi durdurma kararı aldı.

Otomobil Devi Daihatsu, Sevkiyatların Ardından Üretimi Durduruyor
Ekonomi
26-12-2023 12:43

Daihatsu, modellerindeki güvenlik kalite testlerindeki hataların tespiti üzerine, tarafsız bir heyetin yaptığı araştırma sonrasında faaliyetlerini askıya alma kararı aldı. Daha önce alınan yurt içi ve yurt dışı sevkiyatlarını durdurma kararının ardından, şirket Japonya içindeki fabrikasında üretimi de durdurduğunu duyurdu.

Ocak 2024 sonuna kadar sürecek olan üretimi durdurma kararı, 8 binden fazla araç tedarikçisinin faaliyetlerini olumsuz etkileyecek. Tarafsız heyetin raporuna göre, hatalı testlerin nedeni olarak Daihatsu yöneticilerinin otomobil imalat süresini kısaltma baskısı yapması gösterildi. Heyet başkanı Kaiami Makoto, "Satış programlarını değiştirmenin kabul edilemez algılanması nedeniyle, çalışanlarda muazzam baskı vardı." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

YORUMLAR

Yükleniyor...