Büyükekşi, bu organizasyonun Türkiye'ye 1 milyar doların üzerinde gelir getireceğini belirtti.

Başkan Büyükekşi'nin açıklamaları şu şekilde:

"Gururluyuz" Büyükekşi, duygularını dile getirerek, "Çok heyecanlıyız ve gururluyuz. 10 Ekim 2023'ü tarihe not düşmek lazım. 100. yılımızı Avrupa Şampiyonası ile taçlandırdık. Türkiye ile İtalya, 2032'yi birlikte düzenlemek konusunda sunum yaptık ve UEFA Yönetim Kurulu onayladı. Daha önce 5 defa aday olup birçok sefer hayata geçiremediğimiz bir organizasyonu bugün hayata geçirmek çok önemli. Tüm ülkemize bu sevinçli haberi verdiğimiz için mutluyuz."

"İki Güçlü Ülke Yan Yana Geldi" Başkan, organizasyon hakkında konuşurken şunları söyledi: "Bu süreç, başta Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın verdiği destekle, devletimizin yaptığı 40'a yakın stadyum, ulaşım ve modern tesislerle önemliydi. UEFA'ya sunulan belgelerin onaylanması için de büyük bir çaba gösterdik. İtalya ile birlikte ortaya koyduğumuz irade son derece önemli. İtalya futbolun beşiği olduğu gibi iki Akdeniz ülkesiyiz. İtalya'nın tasarım, Türkiye'nin sanayi ülkesi olması ve iki güçlü ülkenin bir araya gelmesi bu organizasyonun başarısını artırıyor. İki ülke arasında turizm, tasarım ve sanayi alanlarında ortaklıklar kurmayı planlıyoruz. İtalya ile 26 milyar doların üzerinde dış ticaretimiz var. Bu ortaklık her iki ülkeye de güç katacak. Türkiye'nin büyük bir potansiyeli var, ve bu potansiyeli doğru kullanmak büyük bir sinerji yaratacaktır."

"Açılış ve Final Yeri Henüz Belli Değil" Açılış ve final maçlarının nerede oynanacağı konusundaki soruya yanıt olarak Büyükekşi, "Açılış maçının nerede olacağı ve final maçının nerede olacağı henüz belli değil. Bugün konuştuğumuz şey, iki ülkenin bu turnuvayı birlikte yapabilmesidir" dedi.

"1 Milyar Doların Üzerinde Gelir" Başkan, elde edilecek gelir hakkında şunları söyledi: "Cumhuriyetimizin ve TFF'nin 100. kuruluş yıldönümünde EURO 2032'nin ev sahipliğini almak son derece önemli. Dünyanın en önemli üçüncü organizasyonu. Birincisi Dünya Kupası, ikincisi Olimpiyatlar, üçüncüsü Avrupa Futbol Şampiyonası. 2 milyondan fazla kişi gelecek, 6 milyar kişi izleyecek. Bu organizasyon Türkiye'ye 1 milyar doların üzerinde gelir getirecek. Bu son derece önemli."