Türkiye ve İtalya, EURO 2032 Ev Sahipliğini Ortaklaşa Alacak

Türkiye ve İtalya, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği için ortak bir adaylık sunumu gerçekleştirdi ve UEFA Yönetim Kurulu tarafından onaylandı. Böylece EURO 2032'nin ev sahipliği Türkiye ve İtalya'ya verildi.

Türkiye ve İtalya, EURO 2032 Ev Sahipliğini Ortaklaşa Alacak
Spor
10-10-2023 15:43

Organizasyon, toplamda 10 şehirde düzenlenecek, her iki ülke de 5'er şehri turnuvaya ev sahipliği yapacak. Türkiye daha önce 7 kez Avrupa Şampiyonasına aday olmuş, ancak ev sahipliği hakkını elde edememişti. 2032 yılında ise Türkiye, İtalya ile birlikte bu büyük futbol organizasyonuna ev sahipliği yapacak.

Açılış ve final maçlarının hangi ülkede oynanacağı ise henüz kesinleşmemiş durumda. Ancak her iki ülkenin de final maçı için talepte bulunduğu ve finalin hangi statta oynanacağının ilerleyen dönemlerde netleşeceği belirtiliyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, final için 80 bin kapasitenin üzerinde bir stadyum gerektiğini ve bu konuda kararın 2026 yılı sonuna kadar alınacağını açıklamıştı. İki ülkenin stadyum koşullarını sağlaması durumunda kura çekimi yapılabilir.

Ayrıca, Türkiye'nin EURO 2028 adaylığından çekildiği ve 2032 organizasyonuna odaklandığı bilgisi de verilen haberde yer alıyor.

YORUMLAR

Yükleniyor...